Az Agykutatás Hete

Gimnáziumunk tanulói az idei tanévben vettek első ízben részt az ELTE Élettani és Neurobiológiai Tanszéke által szervezett Agykutatás Hetén. A programok betekintést nyújtottak a viselkedés idegtudományi hátterébe, a „Viselkedés-tudomány Játszóházá” –ban pedig a szervezők a gyakorlatban mutatták be a viselkedés-vizsgálatok tudományos módszereit. A programok 10 órakor kezdődtek, csapatunk tagjai az elsőként érkezők között voltak. A helyszínen standok és diákok várták a lelkes érdeklődőket, akik részt vehettek akár a kísérletekben is.
Volt, ahol megfigyelhettük, hogy az egerek és a patkányok hogyan tanulják meg az általunk felépített labirintus útvonalát egyre gyorsabban és gyorsabban bejárni, vagy azt, hogy az előbb említett állatok vajon a nyílt vagy a zárt helyeket kedvelik jobban. Aki körbejárta az egeres kísérleteket és valami mást is szeretett volna látni, az becsaphatta saját érzékeit videókkal és hangokkal, vagy az elméjével építhetett hidat, esetleg mozgathatott köveket, de azt is megtudhattuk egy hazugságvizsgáló segítségével, hogy mi vajon mennyire hazudunk jól. Ezek a számomra érdekeses példák csak töredékei a kiállítás sokszínű programjának.
A különböző standoknál az egyetem diákjai fogadtak minket, akik egytől egyig barátságosak és kommunikatívak voltak és igyekeztek megválaszolni kérdésinket is. Aki még több információra vágyott, az 14 órától négy egymást követő előadáson vehetett részt. Először Dr. Dobolyi Árpád A viselkedés agyi szerveződése című előadásának egy rövid változatát hallgathatta ámulattal a sok „kis biológus” . A következő bemutatót Oláh Katalin vezette, aki a kisgyermekek csoport-szerveződési szempontjait ismertette meg velünk. Ezek után Dr. Bárdos György mesélt arról, hogy mi is az a tipikusan emberi viselkedés és magatartás, mi különböztet meg bennünket az állatvilágtól. Végül, de nem utolsó sorban Dr. Topál József megszaladási jelenségekről tartott előadása során mindenki számára világossá vált, hogy mi a közös a szarvasagancsban, a csokiban és a facebookban.
Hogy mi hangzott el? Azt mindenki megtudhatja a nemsokára létrejövő honlapon, ami az agykutatás hetéről szól.
Bóna Réka 11.H