Határtalanul Erdélyben
Iskolánk elől október 7-én reggel 7 órakor indult a Tiszaújvárosi Eötvös József Gimnázium 10.H osztálya kirándulásra a Határtalanul Program keretén belül Észak-Erdélybe. A program célja a határontúli magyarokkal való kapcsolat kiépítése, és a régi Magyarország értékeinek megismerése volt.
Az első napon Nagyvárad magyarokhoz köthető látnivalóit tekinthettük meg: a Holnaposok terét, illetve a Szent László Bazilikát, amely nevét a benne őrzött Szent László hermáról kapta, amibe az uralkodó koponyacsontjának egy darabját helyezték el. Ezután Nagyszalontára vitt az utunk, ahol megcsodáltuk a Csonkatornyot, Arany János kedvenc helyét, melyben napjainkban a fia által berendezett emlékmúzeum található. Itt megkoszorúztuk Arany és Petőfi szobrát. Ezek után a szállásunkra indultunk. Vendéglátó településünk, Torockó, két gyönyörű hegy, a Székelykő és az Ordaskő ölelésében feküdt. Az odavezető úton áthaladtunk Madéfalván, ahol megtekintettük az ottani mészárlás emlékművét.
A második napon az ízletes reggeli után megismertük Torockó falumúzeumát, aztán Kolozsvárra látogattunk. A főtér különlegességét, a gótikus építésű Szent Mihály templomot, valamint Mátyás király szülőházát is megcsodáltuk. Szerencsések voltunk, éppen misét tartottak, így hallhattunk magyar szót is Romániában a templomban. Kolozsvár után a marosvásárhelyi Kultúrpalotába igyekeztünk. A kiállítás anyaga eredetileg a san franciscói világkiállításra készült, ám erre nem került sor az első világháború kitörése miatt. A második estét Zeteváralján töltöttük, csakúgy, mint a harmadik és negyedik éjszakát is.
Hétfőn a Csíkszeredai Márton Áron Főgimnáziumba látogattunk el, ahol az igazgató úr beszéde és a Három Áron projekt megismerése után, az iskola egy végzős osztálya kisebb csoportokban körbevezetett bennünket a különlegesen patinás épületében. Csíkszeredán megtekintettük a Makovecz Imre által tervezett templomot, majd kisebb buszút után a csíksomlyói kegytemplomba tértünk be, ahol megsimogattuk a Madonna lábát, aki reményeink szerint teljesíteni fogja kívánságainkat. Később az óriási, sziklás hegyek közt fekvő szűk Békás-szorosban tettünk egy rövid sétát, majd a hírhedt Gyilkos-tavat tekintettük meg.
A negyedik napon, kedden, Segesvárra vezetett az utunk, ahol megcsodálhattuk a város híres óratornyát, illetve a vártornyokat és a diáklépcsőt. Természetesen nem hagyhattuk ki Drakula gróf szülőházát sem. A következő település, amit megnéztünk, a sóbányájáról híres Parajd volt. A barlang elképesztő méretei mellett azzal büszkélkedhet, hogy nem a föld alatt, hanem a hegy oldalába vájva helyezkedik el. Bent megcsodáltuk a jelenleg is sókitermelést folytató barlang gyógyító erejét, valamint a benne kialakított játszóparkot. Majd a korondi vásárba mentünk, ahol a jellegzetes székely árucikkek megtekintésével, illetve vásárlásával ütöttük el az időt. Mielőtt visszaindultunk volna, megkoszorúztuk Tamási Áron emlékhelyét is Farkaslakán. Szállásunkra visszaérkezvén vendégül láttuk a Márton Áron Gimnáziumban megismert székely barátainkat. Kellemesen eltöltöttünk egy közös délutánt kerti grillezéssel, játékos vetélkedőkkel és közös tánctanulással egybekötve.
Hazafelé megálltunk Szovátán, és megcsodáltuk a Medve-tó környékét. Megismertük az itteni különleges növényzetet is, majd folytattuk utunkat. Következő megállónk Koltón volt, ahol Petőfi Sándor és Szendrey Júlia töltötték mézes heteiket Teleki Sándor gróf egykori kastélyában, ahol jelenleg múzeum működik. Miután megtekintettük a kiállítást, itt is elhelyeztük a megemlékezés koszorúját Petőfi mellszobra előtt. A koraesti órákban már újra itthon voltunk, Tiszaújvárosban.
Osztályunk nevében bátran kijelenthetjük, hogy bármikor szívesen visszamennénk megcsodálni Erdély egyedi, karakteres és varázslatos hegyvonulatait, páratlan tájegységét. Az újdonsült erdélyi barátaink kiemelkedő vendégszeretete meghatott bennünket, és alig várjuk, hogy mi is viszonozhassuk kedvességüket. Köszönet illeti Rozgonyi Erzsébet tanárnőt, aki megírta számunkra a pályázatot, majd pedig végigkalauzolt minket ezeken a gyönyörű helyeken.
Tóth Krisztina, Suhajda Tünde 10. H osztályos tanulók